Pro různé druhy tiskovin používáme papíry s různými vlastnostmi:
Hladké bezdřevé papíry jsou oboustranně natírané buď leskle, nebo matně. Mohu být v gramáži od 90 do 350 g/m2. Na křídách s matným nátěrem se dopadající světlo láme a povrch působí matně, přitom tisková barva se leskne a vytvoří tak na výsledném tisku kontrast. Na lesklém povrchu vynikne barevnost, jasnost a kontrast obrázků, které mají konečného uživatele nalákat. Křídové papíry je proto vhodné používat pro publikace, katalogy, časopisy, plakáty, mapy... Mezi další výrobky můžeme uvést stolní i nástěnné kalendáře, diplomy, PF a vizitky. Pozor, pokud budete chtít na tento papír psát nebo ho razítkovat nezvolte lesklou křídu. Na ni je možné psát lihovým fixem. Na stolních kalendářích se navíc vepsaný text kopíruje na další listy. Z lesklých povrchů se také hůře čte.
Dřevité papíry, které jsou lehce natírané leskle nebo matně a jsou podobné křídám s nižší úrovní lesku. Běžně jsou k dispozici v gramáži od 60 do 80 g/m2. Používají se pro časopisy, letáky, reklamní akční letáky atd. Podívejte se například na svůj televizní program.
Je to levnější alternativa natíraných papírů.
Souhrnně označovaný jako bezdřevé nenatírané papíry. Ofsetový papír v gramáži 80 g/m2 najdete v pracovní kopírce nebo své domácí tiskárně. Používáme ho pro dopisní a hlavičkové papíry, formuláře, školní sešity i učebnice, omalovánky, bloky nebo katalogy a publikace, které mají působit přírodněji. Barvy se do těchto papírů „vpíjí“ a nepůsobí tak jasně a kontrastně jako na křídách nebo LWC papírech. Za to se na ně nejlépe píše.
Podobné vlastnosti jako ofsetové papíry vykazuje recyklovaný papír. Nevýhodou u levnějších typů je nestálá barevnost papíru u každé dodávky. Na druhou stranu příroda zajásá. Tyto papíry jsou ekonomickou alternativou ofsetového bílého bezdřevého papíru. Pokud potřebujete vyrobit brožury, návody, ale i knihy tzv. paperback, recyklovaný papír může být pro vás vhodná volba.
Existují 3 druhy samopropisovacích papírů. Když máte např. složku 1x originál + 2x kopie, například jakékoli pojistné smlouvy, tak se skládá ze tří typů podle toho, jak přenášejí psaný text, CF + CFB + CB (tzv. „PARÉ“). Lze také zvolit jednodušší variantu opakujícího se samotného druhu CFB (středního) pro libovolný počet kopií. Standardní hmotnost papíru je 60 g/m2, formulář nebo tiskopis může být v různém barevném provedení (bílý, žlutý, růžový, zelený, modrý…). Pro další zpracování bývají samopropisující papíry klíženy do bloků často po 50 nebo 100 listech a mohou být i děrovány 2x nebo 4x podle druhu pořadače.
Tyto papíry mohou být natírané na obou stranách leskle, matně, nebo je jen jedna strana natíraná a hladká, ta slouží pro tisk krásných obrázků. Druhá strana je pak nehlazená, aby se nám lépe psalo na pohlednici, až budeme posílat pozdrav z výletu. Používáme je pro tisk pohledů, leporel, různých i vysekávaných skládaček nebo i pro silnější obálky na vázané brožury a katalogy. Používá se v gramáži od 220 do 400 g/m2.
Lepenky jsou pak papíry od 400 g/m2 a výš. Používají se spolu s kartony v kartonáži pro tvorbu krabic a krabiček. Tento segment bývá označen i pojmem skládačková kartonáž. Lepenky mohou být strojové, jejichž využití je na leporela, desky knih, pasparty a další. Ruční lepenky mají oproti strojovým nerovný povrch a vyrábí se podobně jako ruční papír. Poslední jsou lepenky vlnité (zvláštní).
Grafické papíry a kartony pro umělecký tisk. Jedná se o ruční (bezdřevé) papíry s dobrou potiskovatelností. Existuje nepřeberné množství speciálních druhů papírů různých barev a povrchů. (například ražených, imitujících třeba kůži, mřížku nebo puntík) S nátěry (například metalickými, které pak působí kovově) i bez nátěru (působí surově i přírodně). Rádi vám ukážeme všechny vzorníky a pomůžeme s vhodným výběrem pro váš záměr.
Zeptejte se nás na možnosti použití FSC® papíru.