Výhody a úskalí vazby V1


Jedná se o typ měkké šité vazby, kde složky jsou vkládány do sebe, tzv. na stříšku a ve hřbetu sešity drátěnými skobkami. Proto je třeba připravit počet stran dělitelný čtyřmi. Nejmenší složkou musí být dvoulist (čtyři strany). Samotný list nelze ušít. Dalším úskalím je takzvané ustoupení stran. Podívejte se třeba na obyčejný školní sešit, který má větší počet stran. Když se zaměříte zespodu na zavřený hřbet, uvidíte, že vnitřní listy jsou u silnějšího sešitu až o 3 mm užší než listy krajní. V případě, že budou v brožurce nebo časopisu přecházet obrázky nebo texty z jedné strany na druhou, měl by grafik s tímto počítat při vytváření dat. Je nutné přitom vědět, na jakou gramáž papíru se bude zakázka tisknout, znát jeho tloušťku a dokázat spočítat ustoupení. Tak tomu ale ve většině případů není.

S tímto problémem si dokážeme v tiskárně poradit. Existuje ovšem varianta, se kterou si poradit nelze a výsledek by nám nikomu radost neudělal. Tím příkladem je kombinace vyššího rozsahu stran (zpravidla nad 40 stran), obrázky nebo texty přecházející z jedné strany na druhou, zejména u prostředních stran, a stránkové číslice nebo různé grafické plošky či proužky a rámečky, které jsou moc blízko (5 mm) od vnějšího okraje stránky. Prostřední strany se nemohou zúžit, aby se neodřízl někomu kousek nosu z obličeje při přechodu ze strany na stranu, a v tom případě se nám při vazbě odřízne stránková číslice (nebo rámeček) na okraji strany.

Pro zavěšení do šanonů se dají použít skobičky s očkem, buď se dvěma, nebo čtyřma podle typu šanonu, popřípadě varianta dvě skobky bez oček a dvě skobky s očkama. Vazba V1 umožňuje použít i tzv. „vyklápěčky“. Mohou být na vnitřních stranách tiskoviny i obálce. Mohou být vyklápěny z přední, zadní nebo obou stran, mohou být i zabalené do sebe. Výhodou této vazby je, že ji lze úplně rozevřít a texty i obrázky jsou čitelné až do hřbetu. Vazba se nerozpadne, a tím nevypadávají jednotlivé listy.

Nevýhodou je omezený počet stran. Zavřená brožura může být silná maximálně 5 mm. Musíme počítat i s obálkou, která mívá vyšší gramáž a třeba ještě povrchovou úpravu lamino lesklé, lamino matné či UV lak. Pro představu je to u křídového papíru v plošné gramáži 80g/m2 rozsah 120 stran + obálka. U silnější publikace už bychom museli zvolit jiný typ vazby.

S jakýmkoli dotazem se obraťte na technologické oddělení >>

  FSC_fronte_CZ (FSC_fronte_CZ.svg) Koenig & Bauer Group (kba_logo_w.jpg) Manroland Sheetfed (manroland_logo_w.jpg)


Rychlý kontakt
+420 466 812 111

Po-Pá: 8:00 - 17:00 hod.